YENİ YIL TARİFLERİ

YENİ YIL TARİFLERİ

Bu yazıyı 2 dakika 11 saniyede okuyabilirsiniz.

Ne pişirsem?” Yeni yıl yaklaşırken sık sık karşılaştığımız bir soru bu. Ruhun Doysun tarifleri arasından bu mevsimde evde misafir ağırlamak için keyifli olabilecek bir liste yaptık. Ayrıca bir kaç ipucuyla yeni yıla ruhumuzu doyuran sofralarla girmenin yollarını yazdık.

Eve misafir çağırıp yemek yapmak bazıları için büyük eğlence, bazılarının ise korkulu rüyası olabiliyor. Amerika’da 80 senedir en iyi satan yemek kitaplarından Joy of Cooking” in misafir ağırlamaya ayırdığı sayfalar şöyle başlar: Ev sahibi olarak sizden olağanüstü bir şey beklendiğini düşünmeyin. Sadece kendiniz olun.” Arkasından da ekler: Ne kadar emek verdiğinizi belli etmeyin çünkü misafirleriniz asla size yük olduklarını hissetmemeliler. Size gelerek evin düzenini bozduklarını düşünmemeliler.”

Bu bizim kültürümüz için biraz zor. Geleneksel sofralara bakarsak, ev sahibinin misafirleri için harcadığı emek onlara verdiği önemi gösterir. Muntazam dizilmiş yaprak sarma, elde açılmış börek, zeytinyağlılar, pilavlar, tatlılar… Misafir sofrada bunları gördükten sonra ev sahibinin emek harcamadığını, kendini yormadığını, normal düzeninden çıkmadığını düşünebilir mi? Ev sahibinin bir şey yapmadım ki”  yalanının iki gündür sabahlıyorum” anlamına geldiğini herkes bilir. Genelde yemeğe misafir varsa fazla yemek yapılır, karın doyurmaktansa göz doyurmak önceliktir. Halbuki, birkaç düşünceli detayla ruhumuzu doyuran bir sofra kurmak mümkün.

Misafire yemek yaparken aklınızda bulunsun: 

 • Yerel ama her yerde bulunmayan bir malzemeyle onları şaşırtın. Bu bir bal, peynir ya da yoğurt olabilir. Genelde böyle ürünlerle pek oynamaya gerek yok; oldukları gibi sofraya çıkarıp misafirlerinizle tanıştırın. Bunu yaparken onu üreten üreticinin hikayesini de anlatabilirsiniz.
 • Ev yapımı bir turşunun, likörün, reçelin kıymeti başka. Kendi yaptığınız ya da artizan olduğunu bildiğiniz bir ürünü sofranıza taşıyabilirsiniz.
 • Kalabalık sofraların en büyük sorunu gıda israfı olabiliyor. Elbette kalanları ertesi günlerde değerlendirebilirsiniz ama israfı önlemek için önce fazla pişirmemek, gereksiz yemek yapmamakta fayda var.
 • İşe alışveriş listesi yaparak başlayın. Evinizde halihazırda olan malzemelere öncelik verin. Örneğin kilerinizde uzundur bekleyen bir malzeme varsa yemeklerden birinde özellikle onu kullanın. 
 • Kalabalık bir gruba açık büfe hazırladıysanız yemeklerin yanlarına isimlerini yazın. Bazen içindekileri ya da birkaç satırla hikayelerini yazmak da anlamlı olabilir.
 • Sadece yemek değil; ruhumuzu doyuran bir yılbaşı için daha az plastik, kağıt, enerji harcayalım diyorsanız bunun da yolu var. Örneğin, hediyelerinizi renkli kumaşlarla ya da eski dergi sayfalarıyla kaplayabilirsiniz.
 • Gelelim ne yemek pişireceğimize.

  • Fırın, evde misafir ağırlarken en büyük yardımcınız. Yemekleri seçerken mutlaka fırında hazırlayabileceğiniz yemeklere öncelik verin. Bu sayede ocağınız temiz ve boş kalır, önceden hazırlayıp pişirmeye bıraktığınız yemekler siz misafirlerinizle zaman geçirirken kendi kendilerine pişerler.
  • Menü düşünürken misafirlerin kim oldukları önemli. Bununla bağlantılı olarak menüyü paylaşımlık tasarlayabilirsiniz. Ancak çok miktarda ya da fazla çeşit başlangıç yapıp sıcak yemeklerin önünü tıkamamaya dikkat etmeli.
  • Gece uzun süreceğinden yemekleri yavaş yavaş çıkarmak akıllıca.

Ruhun Doysun tarifleri arasından bu mevsimde misafir sofraları için seçtiklerimiz:

Atıştırmalık:

Mücver kıtırı

Kuzu rillette

Balık ekmek

Kırmızı mercimek topları ve yeşil yoğurt

Kızarmış kereviz sapları

 

Başrolde Sebze:

Otlu balkabağı

Zerdeçallı kereviz

Fırın lahana

 

Önceden Hazırla:

Boeuf Bourguignon

Fırında bıldırcın

Hasselback patates

Tuğlalı tavuk

Siyez bulgur pilavı

 

Tatlı:

Krem karamel

Profiterol

Çitirmek

Çikolatalı mus

 

11.12. 2018

İlgili yazılar:  

https://www.ruhundoysun.com/yazilar/buyuksofralardankalanlar/

https://www.ruhundoysun.com/yazilar/ruhunu-doyuran-hediyeler/ 

https://www.ruhundoysun.com/yazilar/yeni-yila-girerken/