SÜPER GÜÇ AVOKADO

SÜPER GÜÇ AVOKADO

Bu yazıyı 1 dakika 23 saniyede okuyabilirsiniz.

Antioksidan zengini avokadonun mutfak dışındaki yararlarını güzellik editörü Carina Göknar yazdı

 

Son yıllarda “yeşil süper gıda” olarak adlandırılan avokado, vitamin ve mineral yüklü olduğu için özellikle anti-aging amaçlı tercih ediliyor. Makyaj malzemelerinden, vücut bakım ürünlerine kadar içerik olarak her yerde görmeye başladığımız bu meyve, özellikle “kendin yap” projelerinin başrol oyuncusu haline geldi.

Ciltte hali hazırda bulunan doğal yağlara çok yakın olduğu için, koruyucu özelliği öne çıkıyor. Mesela güneş sonrası cildi rahatlatmak için kullanmayı deneyebilirsiniz. İçindeki antioksidan miktarı cildi çevresel faktörlere karşı koruyor. Ayrıca arındırıcı özelliği sebebiyle yüzdeki akne yaralarının hafifletilmesinde, yaşlılık lekeleri ve hiper pigmentasyon gibi cilt bozuklukları ile mücadelede oldukça etkili. Avokado kabuğunun “kalbindeki” etli kısmı, meyvenin en fazla vitamin içeren bölgesi ve vücudun kolajen üretimine destek oluyor. Yani ciltte hacim kaybı yaşanan bölgelere ve kırışıklıklara karşı en önemli koruma kalkanınız! Bir kaşıkla kolayca sıyırabileceğiniz avokadoyu bakalım nasıl kullanmalıyız:

  • İnce bir tabaka halinde, direkt göz çevresine sürün. Beklerken gözlerinizin üstüne ılık suyla ıslatılmış yuvarlak pamuk diskleri koyabilirsiniz. 10-15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.
  • Kuru saç derisi ve kaşıntılar için avokado içini saç derisine yedirebilirsiniz veya zeytinyağı ve yumurta ile karıştırıp etkili bir saç bakım maskesi haline getirebilirsiniz. İçindeki amino asitler ve proteinler cildinizi onarıp besleyecektir. Avokado tohumları ezilerek toz haline getirildiğinde ise kepek önleyici olarak kullanılabiliyor. 
  • Olgunlaşmış avokado içini (bilmekte fayda var, olgunlaşma sürecini hızlandırmak için artık avokado çorapları satılıyor!) bir yemek kaşığı aloe vera jeli ve bir yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırıp yüzünüze sürün. 10-15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.
  • Tahıl ile karıştırarak pütürlü, yoğun bir peeling kıvamına getirin. Ellerinize sürüp beş dakika beklettikten sonra yıkayın.  
  • Bir kulak çubuğunu, taze kesilmiş avokadonun iç kısmında gezdirin ve çubukla göz makyajınızı temizleyin.
  • Avokado içi, yatıştırıcı ve besleyici özelliği sebebiyle harika bir tıraş ürünü olma özelliğini taşıyor, aklınızda bulunsun!

 

 

 

Carina Göknar

Güzellik editörü, freelance yazar.

Editörlük kariyerine 2008 yılında, Madame Figaro’da başlayan Carina Göknar, yazıları ve çevirileriyle InStyle, Vogue, Marie Claire ve L’Officiel gibi çeşitli moda dergilerine katkıda bulundu. Condé Nast Traveller’ın güzellik editörlüğünü yaptı ve bugün halen GQ Türkiye’nin wellness editörlüğünü sürdürüyor.

 

 

15.11.2017 

 

İlgili yazılar: 

 

https://www.ruhundoysun.com/yazilar/guzellik-dogadan/ 

https://www.ruhundoysun.com/yazilar/gunesle-ateskes-zamani/

https://www.ruhundoysun.com/yazilar/dogali-secmek-varken/