ÇOCUKLARA YAZ OKUMASI

ÇOCUKLARA YAZ OKUMASI

Bu yazıyı 2 dakika 54 saniyede okuyabilirsiniz.

Çocuklara doğa ve çevre bilinci aşılamamıza yardımcı olacak kitaplardan bir liste yaptık. Hem eğlenceli hem bilgi dolu bu kitaplara kitaplığınızda yer açabilirsiniz.

 

– Böğürtlen Cini ve Sarıgaga, Feridun Oral, Yapı Kredi Yayınları 

Hikayeleriyle hem öğreten hem de gülümseten Feridun Oral’ın bu kitabında doğada yaşayan canlılar arasındaki dostluk anlatılıyor. Böğürtlen Cini, yaşlı ağaç ve yavru kuşun yaşadıkları aynı zamanda mevsimleri öğrenmek için de değerli.

– Evini Arayan Ardıç Tohumu, Servet Yanardağ, Doğan ve Egmont Yayıncılık

Doğanın büyüsünü gösteren bir başka kitap. Ardıç tohumunun dönüşümünü anlatan kitapta tohumlar ve kuşlar arasındaki ilişki harika bir dille anlatılıyor. Üstelik bu kitabı alarak ÇEKÜL Bilgi Ağacı’nın doğal miras eğitimlerine destek veriyorsunuz.

– Çöp Kafalı Çocuk, Aytül Akal, Uçan Balık Yayınları

Yazar Aytül Akal’ın kitaplarının çoğunda doğa sevgisini bulabilirsiniz. Denizin Altını Merak Eden Vapur”da eski günlerde balıklarla sohbet eden vapurun deniz altı maceralarını anlatır. “Çöp Kafalı Çocuk”ta ise çöplerini yere atan çocuğun başına gelenleri konu eder.   

– Neden? Çevre, Soonbong Heo, Hep Kitap

Bazen çocuklar çizgi roman okumayı seviyorlar. Bu durumda çevre bilincini çizgi roman şeklinde sunan bu kitap iyi bir seçenek olabilir.

– Yaşam Ağacı, Rochelle Strauss, İletişim Yayınları 

Rochelle Strauss’un Yaşam Ağacı” adlı kitabında mantarlar, bitkiler, balıklar, kuşlar gibi canlı türlerinin biyolojik farklılıkları konu ediliyor. Ayrıca sonunda anne babalar için notlar da var.

Modern Mağara Çocuğu Tek , Patrick McDonnell, Beyaz Balina Yayınları

New York Times Çok Satan yazarı Patrick McDonnell kitabında teknoloji bağımlısı çocukların durumunu eğlenceli bir dille anlatıyor. Mağara çocuğu Tek, sürekli mağarasında cep telefonuyla, tabletiyle meşgul, dünyada olan bitenleri kaçırıyor. Sonunda dışarı çıktığında ise dünyanın güzelliklerini keşfediyor.

– Ağaçların Gizli Dili, Peter Wohlleben, Kitap Kurdu

Biraz daha büyük okuyucular için iyi bir seçenek Ağaçların Gizli Dili” olabilir. Ağaçların arasındaki iletişimin, ormanların öneminin anlatıldığı bu kitabı okuduktan sonra çocukların ağaçlara, bitkilere farklı gözle bakacakları kesin.

– Güneşi Bile Tamir Eden Adam, Behiç Ak, Günışığı Kitaplığı

Ünlü çocuk kitabı yazarı Behiç Ak, bu kitabında çocukları tüketim konusunda düşündürüyor. Kitabın kahramanı eşyaları, hatta kırık kalpleri bile onaran bir tamirci.

Doğa ve Kirlilik, Brigitte Labbé, Günışığı Kitaplığı 

Biz insanların doğanın bir parçası olduğunu, yeryüzünde yaşamları birbirine bağlı canlılardan yalnızca biri olduğunu hatırlatan bu kitapta gerçek yaşamdan bir çok örnek var.

– Çöpler ve Geri Dönüşüm, Anna Hatzimanoli, Ayrıntı Çocuk 

Fazla tüketim, çöp ve geri dünüşüm üzerine düşündüren, zararlarını anlatan bir kitap.

– Börtü Böcek Güncesi, Şiirsel Taş, Redhouse Kidz Yayınları

Böceklerin dünyasını bir böceğin kaleminden, Çekirge’nin güncesinden okuyoruz. Doğa ve böceklerle ilgili bir ton bilgi eğlenceli bir kurguyla verilmiş.

– Çevreci Olmak Zorunda Mıyım?, Dyan Sheldon, Günışığı Kitaplığı 

Kitabın on iki yaşındaki kahramanı, çevreci ailesinin yerine zengin komşularıyla yaşamak ister. Bu eğlenceli kitap sıra dışı öyküsüyle çocukları çevre, doğa ve kentleşme üzerine düşündürüyor.

İngilizce kitap okumak isteyenler için de ufak bir seçki yaptık.

The Big Adventures of Tiny House, Susan Schaefer Bernardo

Bu sevimli hikayede eski bir çiftlik evinin dönüşüm hikayesi ve Amerika’nın farklı bölgelerine seyahati anlatılıyor.

The Lorax, Dr. Seuss

Dr. Seuss klasiği The Lorax”ı okuyan çocuklar ağaçları korumanın önemini ve korumazsak dünyanın başına gelebilecekleri yazarın renkli dünyasından görebilirler.

World Without Fish, Mark Kurlansky

Mark Kurlansky’nin balıkların önemini anlattığı “World Without Fish”, sürdürülebilir balıkçılığı çocukların anlayacağı bir dille anlatıyor. 

The Omnivores Dilemma: Young Readers Edition, Michael Pollan

Yemekle olan ilişkimizi sorgulatan, her eve lazım cinsten bir kitap The Omnivore’s Dilemma”. Yazarı Michael Pollan, fast food’dan organik beslenmeye kadar gıda ile ilgili merak edilen konulara bilimsel ama bir o kadar da anlaşılır bir dille yaklaşıyor. The Omnivores Dilemma: Young Readers Edition ise genç okurlar için ideal. Bu kitapla yediklerinin hem kendilerini hem de dünyayı nasıl etkilediğini anlayacaklar.

Goodnight I-Pad, David Milgrim

Margaret Wise Brown’un klasik çocuk kitabı Goodnight Moon’dan esinlenerek yazılmış bu kitap günümüzde ekran bağımlısı birçok çocuğu (ve aileyi) çok güldürecek.

 

06.07.2018

 

İlgili yazılar:

https://www.ruhundoysun.com/yazilar/ruhunu-doyuran-cocuklar/

https://www.ruhundoysun.com/yazilar/ruhunu-doyuran-cocuklar-2/ 

https://www.ruhundoysun.com/yazilar/binlerce-kitap-arasindan/