Çamaşır makinesi pompa/atık filtresi nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesindeki pompa ya da atık filtresi; giysilerinizden düşen bozuk para, düğme, çakmak gibi yabancı maddelerin ve kir kalıntılarının su tahliye hortumunu tıkamasını önleyen parçadır. Makinenizin performansının düşmemesi için 3 ya da 4 ayda (yaklaşık 30 yıkamada bir pompa filtresini temizlemeniz gerekir. Pompa filtresini temizlemeye başlamadan önce çamaşır makinenizin fişini çekmeyi unutmayın.

Yardım mı gerekli?

Probleminizi en güvenli ve hızlı şekilde birlikte çözebilir, servis randevusu oluşturabilirsiniz.

Teknik Destek ve Servis Randevusu

Pompa filtresi, çamaşır makinesinin ön yüzündeki yere yakın kapağın arkasında bulunur. Makinenizin modeline göre, bu kapağın arkasında sadece pompa filtresi ya da pompa filtresiyle birlikte ince bir tahliye hortumu da bulunur. Pompa filtresinin içinde bir miktar pis su olması normaldir. Temizliğe başlamadan önce bu suyun tahliye edilmesi gerekir. Tahliye hortumu olan modellerde, hortumun ucundaki tıpayı açarak pis suyu boşaltabilirsiniz. Su tamamen boşaldıktan sonra hortumun tıpasını takmayı unutmayın.

Makinenizde bu hortum bulunmuyorsa, filtreyi sökmeye başladığınızda pis su boşalacaktır. Bu sebeple temizlikten önce suyu akıtabileceğiniz bir kap ya da kuru bir bezi hazır bulundurmanız gerekir. Daha sonra filtreyi üzerinde gösterilen yönde çevirerek yerinden çıkarabilir ve yıkayabilirsiniz. Parçaları doğru bir şekilde yerine yerleştirdikten sonra makinenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.
Bu makaleyi faydalı buluyor musunuz?
İlgili Makaleler
Daha Fazla Arayın